dzīve · proza · Zvaigzne ABC

Laimīgākais cilvēks uz Zemes

Vairs neatceros, kurā brīdī pievērsu uzmanību Edija Džeiku grāmatai „Laimīgākais cilvēks uz Zemes” (Zvaigzne ABC, 2022, tulkojusi Karīna Tillberga), bet tobrīd tā latviski vēl nebija izdota, vien ierindota starp vairākām citām drīzumā gaidāmām grāmatām, starp kurām nebija maz tādu, kurās gribējās ieskatīties. Lai saprastu, kāds ir grāmatas apjoms un kas vispār ir šis laimīgais Edijs Džeiku, es ieskatījos internetā, kur nejauši uzgāju arī grāmatas audio versiju angļu valodā. Bez vilcināšanās nolēmu to noklausīties, un biju tik saviļņots, ka skaidri zināju – lasīšu to arī tad, kad tā būs pieejama latviešu valodā.

_MG_4702

Tas vien, ka tikko izlasītu (precīzāk: noklausītu) grāmatu ņēmos tūlīt pat lasīt otrreiz, liecina, ka ir to vērts. Patiesībā tā ir grāmata, ko grūti nolikt malā. Un lai gan tas ir paša simtgadnieka – holokaustu pārdzīvojušā! – Edija Džeiku stāsts, kas pilns ar cilvēces ļaunumu, grāmatas galvenais vadmotīvs ir pozitīvais skatījums uz dzīvi, lai kāda tā arī nebūtu.

„Ir jāiemācās būt laimīgam ar to, kas tev ir, un, ja esi laimīgs, dzīve ir brīnišķīga. Nevajag skatīties pāri žogam. Tu nekad nebūsi laimīgs, ja pastāvīgi apskaudīsi kaimiņu.” (149.-150. lpp.)

Edijs ir vācietis, Vācijā dzimis (īstajā vārdā Ābrahāms Salomons Jakubovičs). Viņš arīdzan ir bezgala lepns par to, ka ir šīs varenās valsts pilsonis. Bet viņš ir arī ebrejs. Lai mācītos, Edijs tiek pie papīriem, bet 1938. gada 9. novembrī pieļauj savas jaunības lielāko kļūdu, kā rezultātā tiek piekauts un nosūtīts uz koncentrācijas nometni. („Rijot asins iekrāsotas asaras, es uz visiem laikiem pārstāju lepoties ar to, ka esmu Vācijas pilsonis.” (32. lpp.)) Pārcietis ne mazums necilvēcības, Edijs nokļūst Aušvicā, pirms tam uzzinot, ka viņam vairs nav nedz mātes, nedz tēva. („Lai izdzīvotu, bija jākoncentrējas tikai uz kailo dzīvotgribu un jādara viss, lai izvilktu vēl vienu dienu. Tie, kas tērēja spēkus, apraudot zaudēto dzīvi, ģimeni un naudu, nespēja to izturēt. Aušvicā nebija nedz pagātnes, nedz nākotnes – tikai izdzīvošana. Vai nu cilvēks pielāgojās šai ellei zemes virsū, vai arī gāja bojā.” (108. lpp.)) Bēdīgākais tajā visā ir, ka Edijam, kuram nereti, ja tā var teikt, diezgan veicas, ne vienu reizi vien ir bijis jāpiedzīvo tas, ka tur, kur viņš ir bijis kā vācietis, viņu paņēma ciet kā ebreju, bet tur, kur viņš gāja kā ebrejs, viņu uzskatīja par vācieti.

„Es joprojām nespēju saprast, kā cilvēki, ar kuriem kopā mācījos, strādāju un spēlēju sporta spēles, spēja kļūt par tādiem zvēriem. Kā Hitleram izdevās padarīt draugus par ienaidniekiem, civilizētus ļaudis par necilvēcīgiem zombijiem? Kā var iesvelt cilvēkos tādu naidu?” (78. lpp.)

_MG_4712

Grāmatā aprakstītas visdažādākās šausmu lietas, kas, protams, kārtīgam lasītājam būs zināmas arī no citām šāda veida grāmatām, jo tādu nav mazums. Bet visam pāri stāv Edija pozitīvais skats uz dzīvi, jo ar savu darbu un apķērību viņš spēja izsisties pat būdams ieslodzījumā. Stāsts ir neticams un neaptverams, jo cilvēka prāts var ņemt un atteikties ticēt, ka viens cilvēks ir spējīgs paciest tik daudz šausmu. Bet Edijs bija dzīvs piemērs tam, ka arī fiziski bezspēcīgs, novārdzis cilvēks spēj piecelties. Pēc kara kaut kādā brīdī viņš spēja visu savest kārtībā, apprecēties, radīt bērnus un savas dzīves nogali veltīt tam, lai par pārdzīvoto pastāstītu arī citiem. „Laimīgākais cilvēks uz Zemes” nav tikai dzīvesstāsts, tā ir ļoti motivējoša, dzīves gudrību pārbagāta literatūra, kurā labs padoms seko citam labam padomam. Grāmata izstaro cerību un cilvēcību, pievēršoties dzīves vissvarīgākajām lietām.

„Lai arī cilvēka organisms ir pati pilnīgākā ierīce, tā nespēj darboties bez garīga atbalsta. Var iztikt dažas nedēļas bez ēdiena, dažas dienas bez ūdens, bet nav iespējams iztikt bez cerības un ticības citiem cilvēkiem.” (119. lpp.)

_MG_4672

Pirms gada 12. oktobrī Edijs Džeiku nomira. Viņam bija 101 gads.

Viena doma par “Laimīgākais cilvēks uz Zemes

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s