dzīve · Jāņa Rozes apgāds · proza

Diena, kad tētis pārrunāja kutelīgus jautājumus

Man bērnībā nekad nav bijusi saruna par kutelīgiem jautājumiem un visu par un ap to nācās uzzināt pašam. Internets tolaik vēl nebija (tas šolaiku bērniem atvieglo pilnīgi VISU), taču dinozauri, protams, jau sen kā bija izmiruši. Tas bija ap to laiku, kad Latvija atguva savu neatkarību. Atskatoties pagātnē, šķiet, tolaik tā īsti nemaz nekāroju neko uzzināt un tādējādi savu kautrību nācās izgaisināt soli pa solim. Bet ir vecāki, kas ar saviem bērniem kutelīgos jautājumus apspriež. Viena tāda ģimene ir vācu autora Marka Uves Klinga radītā. Kutelīgās tēmas tiek apspriestas tikko latviski izdotajā grāmatā „Diena, kad tētis pārrunāja kutelīgus jautājumus” (Jāņa Rozes apgāds, 2022). Par to paldies Signei Viškai, kura latviskojusi arī abas iepriekšējās šīs sērijas grāmatas (par pirmo arī man bija īsa atsauksme – lasi to ŠEIT!).

Autoru biju iepazinis vēl pirms viņa jautrie, gaumīga humora pilnie stāsti tika izdoti arī latviešu valodā. Sāku es ar „NĒradzi” (Das NEINhorn, 2019), kam sekoja šī kutelīgā grāmata. Iespējams, tobrīd nebiju īstajā omā, lai lasītu par to visu, tāpēc krietni sirsnīgāk tiku izsmējies pie latviskotās versijas, īpaši par kaimiņu, jo viņu es biju aizmirsis no pirmās lasīšanas reizes, ha!

Stāsts mūs atkal saved kopā ar tiem pašiem cilvēkiem, ko lasītājs, visticamāk, pazīst jau no pirmajām divām Marka Uves Klinga grāmatām. Ja iepriekš galvenajās lomās pabija gan ome, gan opis, tad šoreiz tas gods ir tētim, kurš kopā ar mammu gatavojas doties prom. Viņiem vajadzīga romantiska nedēļas nogale. Tāda ir ieplānota arī vecākajai meitai ar draugu, tādēļ tēvs vēlas ar jauniešiem aprunāties. Protams, iesaistīti tiek visi ģimenes locekļi, arī iepriekšminētais kaimiņš Jens, kurš tikai nejaušības pēc pagadījies šo nodomu ceļā.

Lai vai kā – saruna notiek, tikai tētis nav vienīgais, kurš tiek pie vārda un sarunā par kutelīgajiem jautājumiem iesaistās visa ģimene. Un tās nav tādas sarunas starp puķītēm, tur viss tiek teikts tā kā tas ir. Kurš ir īstais brīdis, lai par to visu runātu, nezinu, bet zinot, cik aptrakušas ir dažas bērnu mātes, nebrīnos, ka šī grāmata spēs sacelt tikpat lielu traci kā savulaik to izdarīja cita izdevniecības izdota grāmata „Izskaidro man!” (2015). Tā, starp citu, bija viena no pirmajām grāmatām, kuru dabūju kā grāmatu blogeris. To gan veikalos vairs dabūt nevar, bet silti iesaku pameklēt kaut kur. Tā grāmata (tāpat kā šī) izglābs runāt negribīgos vecākus un ļaus bērniem pašiem samulst arī bez sarunām…

_MG_3663

P.S. Mēneša izskaņā Vācijā klajā nāks jaunākā šīs sērijas grāmata. Šoreiz galvenā loma tikusi pašai mazākajai – Tifānijai.

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s