dzīve · Latvijas Mediji · proza

Sporta smaidi un grimases

Ir jauki, ka izdevniecībā ir cilvēks, kurš zina manu gaumi un pat neprasot ņem un ik pa laikam atsūta kādu jaunu grāmatu, kas vienmēr iepriecina manu grāmatmīļa sirdi. Un lai gan rudens, kam citkārt būtu jābūt ļoti aktīvam lasīšanas gadalaikam, sagādāja tikai vilšanos (jo lasījis es tiku ļoti maz, un laiks aizjoza garām neapsveicinājies), es vismaz centos kaut ko nebūt izlasīt. Viena no rudens izskaņā izlasītajām grāmatām bija Andžila Remesa „Sporta smaidi un grimases” (Latvijas Mediji, 2021). Kā var nojaust jau pēc nosaukuma, grāmata nav vis literatūra no nopietnā plauktiņa, bet gan smaidu rosinošs darbs.

Starp nopietno literatūru ir svētīgi šad tad pašķirstīt arī pa kādai vieglai grāmatai. Tīri, lai smadzenes atpūtinātu. Un šī ir tieši tāda rakstura lasāmviela. Tās ir turpat vai 160 miniatūras iz sporta vēstures. Pārstāvēti ir teju visi sporta veidi, ieskaitot futbolu, basketbolu, hokeju, vieglatlētiku u.c. Un to, kas ir šī grāmata, autors ievadā raksturo šādi: „Manuprāt, emocijas visspilgtāk virmo sacensībās negaidītu iznākumu brīžos, favorītu gāšanā no troņa vai tad, kad brīdi pirms spēles beigu signāla vai distances pēdējos metros viss sagriežas kājām gaisā. Bet emociju saldais ēdiens ir kuriozi, neparasti, savdabīgi un jautri atgadījumi sporta dzīvē, par kuriem sporta aprindās vēl ilgi valodo un pasmaida, bet kuri daža laba notikuma dalībniekam sejā ievelk grimases.” (5. lpp.)

IMG_20211208_115125

Kaut pats ar profesionālo sportu saistīts biju tikai skolas laikā, spēlējot galvenokārt volejbolu, es visā visumā esmu diezgan slinks sportists. Vismaz pēdējos pāris gadus (neskaitot velo izbraucienus). Protams, beidzot skolas gaitas, es vēlākos gados atklāju burvību, ko man sniedz futbols. To aizvien ik pa laikam mēdzu uzspēlēt, taču mani vairāk var uzskatīt par sporta (īpaši futbola) fanu, jo ne vecums, ne aizņemtība ar citām dzīves lietām mani neattur no jūsmošanas par to, un jo vairāk par kurioziem un citiem jautriem atgadījumiem, kas reiz pa reizītei atgadās. Jo ir taču zināms, ka smaids ir vislabākās zāles pret jebko.

Šī grāmata atgādina aforismu vai citādu grāmatu, kuru var šķirstīt un lasīt nenoteiktā secībā. Kad vien sakārojas pasmaidīt, ver vaļā „Sporta smaidi un grimases” un ļaujies šiem kurioziem. Arī es sākumā tā darīju, nejauši atšķirot 15. lapaspusi, kur ir stāsts par ziliem brīnumiem, kas 1925. gadā notika Tallinā. Proti, tur sacentās Latvijas un Igaunijas valstsvienības un „vēl dažas minūtes pirms spēles beigām rezultāts bija 2:0 latviešu labā, bet tiesnesis no Ungārijas igauņu labā piešķīra trīs pendeles pēc kārtas. Un tad arī sākās īstie brīnumi.” To, kas notika, variet izlasīt paši, citādi man būtu jāstāsta pārāk daudz šādu interesantu un humora pilnu stāstiņu, ko grāmatā atradu. Un, jāteic, nereti biju pārsteigts par to, ka sportā nudien iespējams teju viss, ha.

IMG_20211208_115007

Kad parakņājos savās atmiņās, atminos arī savās sportista gaitās piedzīvotos jautros atgadījumus. Visbiežāk, protams, šādas jautrības notika tajās reizēs, kad ar komandu bijām izbraukuma sacensībās, kur nācās arī nakšņot. Vienā tādā reizē bijām Rīgā, kur visa komanda gulēja vienā telpā vecās divstāvu gultās. Ālēšanās jau bija baigākā, bet kaut kādā brīdī es visus pamatīgi sabiedēju, ienākdams tumšajā istabiņā, trenera balsī sakot: „Kas te notiek?” Protams, tas bija īss izbīlis. Nākamajā dienā mēs ieguvām otro vietu Latvijā (volejbolā). Ar visu to, ka mūsu trenera prombūtnes laikā lietuviešu komanda laukumā bija laidusi klasi augstāka ranga spēlētājus. Protams, šis jau tāds sīkums vien ir, parasta dauzīšanās. Bet ir bijušas gan smirdīgu (teju visas komandas) zeķu likšanas zem spilvendrānas vienam biedram, gan pliko meiteņu kāršu spēlēšana kopā ar autobusa šoferi, kurš ar lielu degsmi uzlūkoja šīs kailās dāmas un izteica dažādus komentārus, utt. Visu neizstāstīt. Tāpat arī Andžila Remesa grāmatā aprakstītie notikumi ir tikai tāds īss, bet lielisks, ieskats sporta kuriozos. Tos lasot, smaidu no sejas nevar pazaudēt.

IMG_20211208_115135

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s