dzīve · Latvijas Mediji · proza

Alfrēds Čepānis vaļsirdībās. Īsumā

Kad pie stāstu rakstīšanas ķeras tāds pieredzējis rakstnieks un sava aroda meistars kā Ēriks Hānbergs, lielākoties tie ir tādi cilvēciski stāsti (dikti daudz gan neesmu lasījis, lai pilnīgi droši to teiktu par visām viņa grāmatām), un tāds ir arī stāsts par kādreizējā Saeimas priekšsēdētāja Alfrēda Čepāņa notikumiem bagāto dzīvesgājumu, ko vasaras karstākajā svelmē klajā laida izdevniecība Latvijas Mediji. Grāmatas nosaukums – „Alfrēds Čepānis. Vaļsirdībās” (2021).

„Lai kāds kuro reizi bijis mans amats, savā būtībā esmu palicis traktorists.” (180. lpp.)

Šī grāmata, kā jau vēsta tās virsraksts, ir diezgan lustīga un vaļsirdību pilna. Tāda veču pasēdēšana ar nebeidzamām sarunām, kas galu galā tapušas par grāmatu. Raugoties uz Alfrēdu Čepāni, kuru atceros grozāmies politikā laikos, kad vēl biju jauns, es domāju par to, ka viņš nudien liekas tāds piemīlīgs vectētiņš. Jau pēc sejas vien viņš šķiet ļoti lādzīgs vīrs. Un savā dzīvē, kas aprakstīta šai grāmatā, ir paveicis arī vienu otru varoņdarbu. Kā ievada tērzējumos saka Aivars Priedols: „Alfrēds bija cieņā ar savu vaļsirdību. Noteiktību. Un realitāti. Arī ar nacionālo stāju, kā toreiz Augstākās Padomes tribīnē.” Un:

„Alfrēda dzīves gājums ir kā laba mācību grāmata. No viņa var mācīties un dažas lietas arī nemācīties. Vai mācīties, kā nevajag darīt, piemēram, kur viņš bijis par šerpu tā vietā, lai reizi būtu apdomājies.” (23. lpp.)

Šī ir viena no tādām grāmatām, kas sastāv no vairākiem iesaistītiem tekstiem – gan Hānberga rakstītiem, gan paša Čepāņa atziņām, gan avīžu izrakstiem utt. –, līdz ar to dažbrīd liekas, ka grāmatā ir baigais juceklis. Bet starp sarunām arī nereti cita ar citu pārklājas sarunas, īpaši, ja tiek lietots kāds grādīgāks dzēriens. Protams, grāmata stilistiski ieturēta savos rāmjos un ir gana interesanta lasāmviela, īpaši jau nodaļas par medībām („mednieku dzīve katru dienu rada aizvien jaunus pastāstus, jo medības ir sports, bet stāsti par medībām ir māksla” (49. lpp.)) un makšķerēšanu („Latvijā nav tāda novada, kurā nebūtu medījis vai makšķerējis.” (53. lpp.)). Tos stāstus izbaudīju jo īpaši, kaut tikai makšķerēšana reiz ir bijusi mana sirdslieta. Līdz medīšanai vēl neesmu ticis. Un arī nedomāju tikt.

„Viens mednieks lielās – viņam ir tik ass nazis, ka, parādot pirkstu, no tā tek asinis.
Otrs saka, ka viņa bise šauj 10 km attālumā.
Trešais apgalvo, ka viņa suns no bļodiņas, kurā ir piens ar ūdeni, pienu izdzer, bet ūdeni atstāj.” (111. lpp.)

IMG_0795

Tagad, kad arī pats daļēji strādāju ar lauksaimniecību saistītā uzņēmumā, kā arī gremdējoties atmiņās no bērnības vasarām, kuras pavadījām pie omes laukos, man vairāk ir saprotama tā ņemšanos ap to tēmu. Beigās gan pārāk viss vēstījums aiziet par daudz politikā. Bet tas ir pašsaprotami, ja reiz tieši politika reiz bija aizņēmusi lielāko daļu Čepāņa dzīves.

„Savā dzīvē esmu atļāvies daudz neprātību. Man ir bijis par šauru tajos rāmjos, kādos jāietilpst pieklājīgam, sabiedrībai tīkamam cilvēkam. Bet tas viss ir mans un veidojis mani par to, kas šodien esmu un kāds esmu.” (122. lpp.)

P.S. Grāmatā bija viena omulība, kas saucas „Eju atpakaļ”. Tur Čepānis stāsta, ka kopš 2003. gada ir pensionārs un dzīvo Garkalnes novada Upesciemā, kur rosās pa savu saimniecību. Nereti prātā iešaujas kāda laba doma, ko der realizēt, bet, kamēr viņš iet darīt, tikmēr aizmirstas, ko īsti ir gribējis. Un tā nu viņš iet atpakaļ uz vietu, kur to visu izdomāja, un mēģina atcerēties. Nezinu vai arī citi tā mēdz darīt, bet savulaik arī es tā darīju. Sen gan šo gudrību biju piemirsis. Taču pie nākamās izdevības tā noteikti būs jāpielieto. Bet atsauksmes noslēgumā vēl viens mednieku jociņš no grāmatas 229. lpp.:

„Mednieks pārsteidz sievu gultā ar mīļāko, kurš ir ģimenes ārsts.
– Ko jūs te darāt?
– Temperatūru mērām!
Vīrs paņem bisi un saka:
– Ja uz jūsu termometra nebūs ciparu un grādu iedaļu, tad vainojiet sevi!”

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s