dzīve · internets · konTEKSTS

Nedaudz par „konTEKSTU” II

Nebūšu oriģināls un jau atkal pasūdzēšos par to, kā aizskrien laiks. Liekas, nemaz netiku izlasījis novembra Konteksta numuru, kad pastniece man atnesa decembri. To, starp citu, vienmēr gaidu ar daudz lielāku prieku, jo tas ir Prozas lasījumu numurs, kurā parasti izlasāmi pāris darbi, kurus var dzirdēt festivālā. Šogad, kā zināms, Prozas lasījumi notika attālināti, kas ir nedaudz bēdīgi, jo festivāls priecē literatūras mīļotājus jau 25 gadus. Par to arī nedaudz Kontekstā, kur savā pieredzē dalās Nora Ikstena, Guntis Berelis, Osvalds Zebris (numurā viņa stāsts „Tautas fronte ēdnīcā”) un Māris Bērziņš, kurš arīdzan rotā decembra numura vāku. Iekšpusē lasāma arī Lilijas Berzinskas intervija ar rakstnieku. Tajā Māris Bērziņš pieskaras arī aktuālajai kovida tēmai un distancēšanās noteikumiem, sakot, ka: „Visā vajadzētu būt mēra sajūtu. Domāju, ka tie, kam jāsaslimst, tie saslims, un tie, kam nav jāsaslimst, tie arī neslimos.” Protams, tiek runāts ne tikai par to vien, jo galvenā tēma ir un paliek rakstniecība: „Rakstot romānu, es it kā ceļu māju. Tiesa, bez gatava projekta. Topošās ēkas aprises ir miglā tītas – tu nezini, no kura gala sākt. Līdz kaut ko tomēr izdomā un lēnām spied sevi strādāt. Un tad jau pamazām aiziet, arī iedvesma uzrodas. Varbūt pat ne iedvesma, bet prieks darīt.”

konteksts2 (1)

Aktuāla numura tēma ir arī nodokļu reforma, par kuru redaktora slejā spiež Guntis Berelis un savā esejā izklāsta Arno Jundze. Arī Māra Bērziņa intervijā ir jautājums šajā sakarā un rakstnieks atbild: „[..] kas gan ir mūsu nacionālās identitātes nesējs? Valoda. Nebūtu latviešu valodas, nebūtu arī latviešu nācijas. Savukārt literārs darbs ir valodas nesējs… Mēs ne tikai runājam, bet arī rakstām. Redzu, ka daudziem tas šķiet mazsvarīgi, jo grāmata viņu skatījumā nav ne maize, ne apģērbs, ne jumts virs galvas, bez literatūras var pat mūžu nodzīvot.”

Bez tā visa numurā izlasāmi Sandras Ratnieces dzejoļu cikla fragmenti ar nosaukumu „Trubadūres serenas”. Bet tā nav vienīgā dzeja šajā numurā, jo pie vārda ticis arī Čārlza Bukovska „Kodiena” (Neputns, 2020) tulkotājs Jānis Elsbergs. Viņa tulkoto grāmatu pērn savā gada topā ierindoju godpilnajā pirmajā vietā. (Decembra Kontekstā savukārt aplūkotas trīs grāmatas no grāmatnīcu topiem – jūlijs līdz septembris.) Nu kārta pašam autoram izteikties – numurā daži panti zem nosaukuma „Vienkārši lirika”. Jāatzīst, iepriekš ļoti maz esmu lasījis Jāņa Elsberga darbus, bet jau sen kāroju iegādāties visus četrus viņa krājumus.

konteksts2 (2)

Protams, numurā ir daudz un dažādu citu tekstu – gan dzeja, gan proza, gan grāmatu recenzijas. Visu šeit neaprakstīt. Teikšu tikai to, ka šajā numurā ir arī mana recenzija par Andras Manfeldes grāmatu „Kaķis mākoņos” (Latvijas Mediji, 2020). Esmu pamanījis, ka pēdējā laikā vairāki Kontekstā publicētie teksti ir autoru fragmenti no romāniem. Šķiet, tuvākajā nākotnē sagaidāmi vairāki labi latviešu autoru darbi. Tā, piemēram, novembrī bija lasāms Ilzes Jansones fragments ar nosaukumu „Laika rēķins”; bija arī Valda Rūmnieka fragments no romāna „Sudrabiņš”, kamēr decembrī lasāms Elīnas Smoļakas fragments „Otrā krasta meklējumos”. Bez šiem ir arī divu igauņu prozaiķu darbi, ko tulkojusi Maima Grīnberga. Lai nu kā, lasīt ir daudz un dikti ko, tāpēc „nemeklē zemtekstu – labāk konTEKSTU.” Nu jau klajā nācis šī gada janvāra numurs, kuru gan vēl neesmu dabūjis, lai par to pastāstītu…

Viena doma par “Nedaudz par „konTEKSTU” II

  1. “Jebkuras grāmatas gadījumā primārajam ir jābūt tekstam”, gribēts uzrakstīt ar patosu, bet sanāca bērnišķīgi. (novembra numurs) Es pamēģināšu, “Jebkura ēdiena gadījumā primārajam ir jābūt produktiem”. 🙂
    Kopumā labs apraksts par ne tik viennozīmīgu laikrakstu. 🙂

    Publicējis 1 person

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s