dzīve · Helios · proza

Vai viņi purkšķina?

Kādu mēnesi atpakaļ manās rokās nonāca ļoti interesanta un izzinoša bērnu grāmata, pie kuras tiku pateicoties izdevniecībai Helios (no angļu valodas tulkojusi Ieva Melgalve). Tā ir izglītojoša rokasgrāmata ar uzjautrinošo nosaukumu „Vai viņi purkšķina?” (2020), kas, kā noprotat, vēsta par dzīvnieku palaistajām gāzēm. Vēl pirms tiku pie šīs uzjautrinošās grāmatiņas, biju to izšķirstījis kādā grāmatnīcā un iepazinies ar tās saturu (un ne bez smaida uz lūpām). Nav arī jābrīnās, ka drīz pēc iznākšanas tā bija iekļuvusi pat Jāņa Rozes grāmatnīcu pārdotāko grāmatu Top10. Domāju, pelnīta atzinība šai mazajai grāmatiņai, no kuras pat es šo to jaunu uzzināju.

IMG_20200922_152623

Ar bloga ierakstu gan esmu pamatīgi aizsēdējies. Un šoreiz pie vainas nav tikai nežēlīgi steidzīgais laiks, jo pašā sākumā es centos izdomāt, kāda būtu vispiemērotākā titulbilde šim ierakstam. Tā kā šad un tad aizstaigājām uz piemājas mežu, kur sieva cītīgi lasīja sēnes, bet es pastaigājos ar meitu ķengursomā un grāmatu rokā, biju iedomājies tur tikt pie kāda skaista foto ar grāmatu līdzās uz celma dusošai čūskai. To tur ir papilnam. Bet čūskas, izrādās, tādas neregulāras, un tajās retajās reizēs, kad turp devāmies ar līdzpaņemtu grāmatu, nevienas gulšņājošas čūskas nemanījām, tikai dažus mazus, ļoti izveicīgus zalkšus, kuriem nebija prātā būt vienā kadrā ar grāmatu, kurā starp vairākiem citiem dzīvniekiem minētas arī čūskas.

Lai nu kā, pašās beigās gājām bildēt zirgu, bet arī viņš vairs neatradās savā ierastajā vietā un nācās vien iztikt ar kaut kādu pļavā guļošu govi un mammas kaķi, kurš arīdzan nebija pārlieku gribīgs uz fotografēšanos. Jāpiezīmē, ka diemžēl šo dzīvnieku grāmatā nav. Bet tas, šķiet, šoreiz nav tik būtiski, vai ne?

Bez jau minētajām čūskām un zirgiem, grāmatā ir vēl vesels lērums dzīvo radību (ieskaitot papagaili, vali, zirnekli, dinozauru, kazu, siļķi utt.), kuras vai nu purkšķina, vai arī nē. Visi, protams, zina, kas ir pirdiens. Taču, kā tas rodas? Vai tas ir ēdot uzņemtais gaiss, vai gremošanas procesā uzkrātās gāzes, vai baktērijas? „Pabeidzot šo grāmatu, tu zināsi, vai un kuri no šiem dzīvniekiem palaiž gāzes (un zināsi vairāk, nekā jebkad esi vēlējies, par to, un kāpēc, un cik daudz).”

Grāmata ir iekārtota tā, lai katrs lasītājs, pirms pāršķir lapu, pats var mēģināt uzminēt, vai attiecīgais dzīvnieks purkšķina, tādējādi padarot grāmatas lasīšanu par jautru spēli. Protams, tās nav tikai necilas „jā” un „nē!” atbildes. Grāmata sniedz nelielu ieskatu katra minētā dzīvnieka uzbūvē vai rakstura īpašībā. Un labākais ir tas, ka šajā grāmatā ir iekļauti arī bērni (nemaz nerunājot par vienradzi, ha!), kuri, protams, purkšķina.

„Visi cilvēki purkšķina – gan tavi vecāki, gan kaimiņi, gan skolotāji, gan Anglijas karaliene, un ne tikai! Cilvēki purkšķina aptuveni desmit līdz divdesmit reizes dienā, daži – pat līdz piecdesmit reizēm dienā.

Jocīgākais ir tas, ka cilvēki ir vienīgā šīs planētas suga, kas kaunas par saviem purkšķiem un kuriem tie riebjas. Mācieties no dzīvniekiem…”

Atliek vien sagaidīt to brīdi, kad mūsu mazā (purkšķinātāja) sāks lasīt un cerēt, ka arī viņa šo grāmatu izbaudīs ar tādu pašu patiku un smaidu, kā viņas vecāki. Bet tikām jāpriecājas vien mums pašiem, ha! Un šī viennozīmīgi ir laba grāmata dāvināšanai.

IMG_7429

P.S. Kad lasīju šo grāmatu, neviļus atminējos par reiz lasīto Salvadora Dalī grāmatu „Ģēnija dienasgrāmata”, kur starp dažādajiem pielikumiem bija arī tādi, kas vistiešākajā veidā attiecas tieši uz grāmatā „Vai viņi purkšķina?” tēmu, proti, purkšķināšanu. Tā, piemēram, pirmais pielikums ir atzīmēts kā fragments no grāmatas „Purkšņināšanas māksla jeb Kaunīgā artilērista rokasgrāmata”. Šajā fragmentā pa nodaļām iztirzātas gan purkšķināšanas vispārīgās definīcijas, gan purkšķu paveidi, iedalījumi, sabiedriskais noderīgums un vēl daudz kas cits. Tas viss, protams, ir jau cits līmenis, ne vairs bērniem paredzēts. Taču pieminēt šo grāmatu gribēju gan.

Viena doma par “Vai viņi purkšķina?

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s