autors · dzeja · dzīve

Kodiens. Nedaudz par Bukovski

Es tiešām neatceros, kurš bija tas cilvēks, kurš pirms kādiem desmit gadiem, izlasījis vienu no maniem pirmajiem rakstiem (stāstiem), ieteica palasīt Čārlzu Bukovski, jo es rakstot ļoti līdzīgi viņam. Protams, nodomāju, ka pamēģināšu, neskatoties uz to, ka latviski bija izdotas vien divas šī autora grāmatas – „Holivuda” un „Sievietes”. Tolaik neko daudz lasījis vēl nebiju, jo tikai pavisam nesen tiku atklājis grāmatu burvību. Sāku ar lielisko Silvijas Plātas romānu „Stikla Kupols”, kam sekoja Frederika Beigbedera „14,99 €” un „Logi uz pasauli”. Drīz pēc tam arī Kristians Krahts ar romānu „Fāzerlande” utt. Nu jau šis laiks liekas tik senā pagātnē, ka visu atcerēties vairs nav iespējams. Taču jau toreiz, iepazinies ar Bukovska latviski izdotajiem darbiem, sapratu, ka gribu vēl. Un nu jau sen kā manos grāmatplauktos ir visi viņa romāni un vairums stāstu krājumu. Viss vāciski, jo latviski, kā zināms, tie nav izdoti.

IMG_20200722_105140_2

Toreiz, kad tikko iepazinos ar Bukovska darbiem, zināju, ka drīzumā (satori bija 10 dzejoļi un piebilde, ka gaidāma grāmata) ir gaidāma vēl viena autora grāmata latviešu valodā. Šoreiz dzeja, jo Bukovskis galvenokārt bija dzejnieks, saražodams iespaidīgi daudz dzejas. Un lai gan neesmu pārlieku aizrāvies ar citu tautu autoru dzejoļu lasīšanu (jo tā teju vienmēr sagādā vilšanos), Bukovskis bija baudāms jebkurā veidā. Tāpēc atlika vien gaidīt šo krājumu, kurš nāca, nāca, bet neatnāca. 2016. gadā, pēc ilgstošas domāšanas par šo neizdoto grāmatu, aizrakstīju pašam Jānim Elsbergam un viņš bija ļoti atsaucīgs un teicās, ka viņam nav nekādu pretenziju, ja kāds šo grāmatu izdotu. Pēc šīs sarakstes par to ieminējos Mansarda šefam Jānim, bet īstas skaidrības aizvien vēl nebija.

poop-on-the-toilet-san-pedro-1982-bTagad, kad „Kodiens” beidzot ir izdots, tā ievadā izlasāmi vēl daži interesanti atgadījumi, kas norisinājušies saistībā ar šīs grāmatas ilgo ceļu pie lasītājiem. Bet ko nu par to, jo nu jau „Kodiens” ir nācis klajā un cilvēki var izbaudīt Bukovski uz vella paraušanu. Šogad, kā reiz, ir autora 100. jubileja. Un kas gan var būt labāks par šādu dāvanu latviešu lasītājiem…

“mēs tērējam dienas kā traki strazdi
un lūdzamies pēc alkoholiskām naktīm.”
(75. lpp.)

Runājot par „Kodienu”, jāsaka, ka neatceros, kad vēl būtu dzeju lasījis ar tik lielu sajūsmu. Atminos vien dažus gadījumus, kuros esmu bijis tuvu šai ekstāzei, kādu sniedz Bukovskis, bet nekad tik spēcīgi. Šķiet, latviešu autoru vidū vistuvāk šim baudas līmenim esmu bijis lasot Jāņa Tomaša „Smagatlētiku”, kuru tobrīd nodēvēju par visu laiku labāko kāda latviešu autora krājumu. Arī „Melnie darba cimdi” bija pati pilnība.

IMG_2020016a

Saprotams, ne visiem būs pa prātam šie dzejoļi, kurus Bukovskis izstāsta kā stāstus. Bieži kādu no tiem ir iespējams izlasīt arī stāstu krājumos daudz izvērstākā variantā, bet viņa dzeja tomēr ir atsevišķa vērtība. Ar citēšanu gan neaizraušos, jo būtu grūti izcelt kaut ko vienu no visa tā kopuma. Mans grāmatas eksemplārs ir tik ļoti sasvītrots, ka šajā rindu kopumā izceļamā būtu tik sasodīti daudz. Šī grāmata ir Bībele, kuru varētu vienmēr nēsāt līdzi un ik pa laikam kaut ko no tās atkārtoti izlasīt. Šoreiz bez secības.

Vēl gribēju pieminēt, ka lasot Bukovski (11. jūlijā), es arīdzan uzrakstīju vienu mazu dzejolīti. To darīju brīdī, kamēr sieva atradās veikalā, bet es ārpusē auklēju meitu. Tobrīd dzejoli nepabeidzu, jo vienīgais papīrs, kas man bija pa rokai, bija komunālo maksājumu kvīts, uz kuras uztriepu savas sajūtas. Dzejoli biju domājis šeit pievienot, bet labāk atturēšos no šīs ieceres. Lai jau tas paliek pie manis. Tikām es ceru, ka šajā jaunajā “Neputna” atdzejas sērijā, „kuru plānots turpināt ar dažādu valstu modernistu un laikmetīgās dzejas autoru darbiem” būs, piemēram, arī Alens Ginsbergs un viņa „Kauciens”.

bukowski-tipping

2 domas par “Kodiens. Nedaudz par Bukovski

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s