dzīve · internets · proza

Par literatūru radio ierakstā…

Pirms pāris dienām man atrakstīja Toms Treibergs, jautājot: „Vai Tevi interesētu paust savu viedokli par šogad LaLiGaBai nominētajām grāmatām LR1 raidījumā “Kultūras rondo”?” Tā kā speciāli uz Rīgu braukt nevajadzēja un ierakstīt to visu bija plānots telefoniski, biju ar mieru par to visu kaut ko pateikt. Saņēmu arī aptuvenos jautājumus (saku „aptuvenos”, jo bija arī daži papildjautājumi, ha!). Sazvanīties norunājām nākamajā dienā, jo tobrīd atrados ceļā ar automašīnu un nezināju, kurā brīdī vispār tikšu mājas par to visu padomāt…

Protams, kaut arī biju nedaudz sagatavojies, lai uz Toma uzdotajiem jautājumiem atbildēt daudzmaz sakarīgi, mulsums darīja savu un tūlīt pēc sarunas es Tomam uzrakstīju, ka viņa mierīgā profesionāļa balss jau atkal lika man mulst, kā rezultātā neko jēdzīgu pateikt nebiju spējīgs. Viņš par to tikai pasmējās, sakot: „Tam taču ir montāžas programma.” Lai gan paliku pie sava, ka ir lietas, kuras izlabot nav iespējams, ar nepacietību gaidīju, kad ieraksts izskanēs radio ēterā un man sanāks paklausīties, kas no visa teiktā būs palicis pāri, ha!

2020-04-06 at 22.51.23

To, ka gribēsies uzrakstīt blogā par šo visu, zināju jau brīdī, kad noliku klausuli. Tas tāpēc, ka ārpus sarunas palika daži teikumi, kurus pavisam noteikti būtu gribējies pateikt. Tā, piemēram, runājot par aizvadīto gadu literatūrā, labprāt būtu pastāstījis kaut ko vairāk par visu kopainu, ne tikai par manu savaldzinātāju Gundegu Repši un viņas grāmatu „Skiču burtnīca. Simts”. Biju paredzējis izteikties par to, ka 2019. gads latviešu literatūrā bijis īpašs ar to, ka klajā nāca vairāku pozitīvu kungu (Varde, Kuprišs, Vizbulis, Kuzmins, Bērziņš, Freibergs) darbi, kas patīkami atsvaidzina to ierasti nedaudz raudulīgo sieviešu koptēlu. Sievietes, piemēram, vienmēr grib būt dikti nopietnas un risināt smagas tēmas, kamēr veči visu tver vieglāk un ar humoru. Arī vairums tulkoto darbu bija gana daudzveidīgi un savdabīgi interesanti. Taču izcelt kaut ko konkrētu es tagad baidos…

Par to, kas no LaLiGaBa nominantiem mani vispersoniskāk uzrunāja, laikam pateicu visu, ko biju gribējis teikt, pieminot Sabīnes Košeļevas „Vientulības ministriju” un Andra Ogriņa „Tā putna diena”. Tomēr vislielākā sāpe, protams, ir par to, kas paliek aiz borta. Atceros, bija viens gads, kad blogā rakstīju par kādas dzejnieces grāmatu tik skarbus vārdus, ka tagad vairs negribas to ierakstu meklēt un pārlasīt, ha. Bet jā, neizpratne par nenominētajiem darbiem ir teju vienmēr.

Te nu jāatzīst, ka savu sakāmo biju noīsinājis, jo tā uzmetums man likās tik bezgala garš, ka uz beigām nolēmu nedaudz piebremzēt. Šodien, noklausoties ierakstu, sapratu, ka būtu varējis runāt daudz vairāk. (Formāts, kādā raidījums ticis veidots, bija ļoti tīkams.) Līdz ar to būtu varējis pieminēt vēl dažas grāmatas, kurām noteikti būtu atradis vietu nominantu sarakstā. Tā, piemēram, netiku pieminējis savas Literārās akadēmijas kolēģes Ramonas Indriksones grāmatu „Pāris metru zem ūdens”, kura, šķiet, labi būtu iederējusies starp debitantiem. Savukārt, par Māra Bērziņa grāmatu „Aizliegtais pianīns” raidījumā jau izteicās Juglas vidusskolas direktore Aija Melle. To nu tad vairs necelšu gaismā. Par dzeju arī būtu varējis runāt vēl mazliet, jo, neskatoties uz to, ka pērn tika izdotas vairākas patiesi labas grāmatas, saraksts liekas visai blāvs. Tajā iztrūkst vismaz viens decembrī izdots krājums… Bet par to lai spriedelē gudrās galvas. Iespējams, decembris nav vispateicīgākais mēnesis, lai iekļūtu nominēto grāmatu sarakstā.

Tā, lūk. Tas gan laikam viss, ko šajā sakarā vēl gribēju pasacīt. Vēl tikai jāsaka liels paldies Anitai, kura īsi pirms Toma zvana man pastāstīja dažas lietas, par kurām, iespējams, nemaz nebūtu paguvis aizdomāties. Un vēl… Šodien par ieraksta esamību mani painformēja Inga, kura sacīja, ka klausās mani radio. Sapriecājos, kaut pats pie ieraksta noklausīšanai tiku tikai tad, kad atgriezos no āra darbiem. Paklausieties arī jūs, ja interesē! (Ieraksts pieejams spiežot uz bildi zemāk!)

Radio. Kultūras rondo blogam

2 domas par “Par literatūru radio ierakstā…

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s