dzīve · proza · Zvaigzne ABC

Vientulības ministrija

Jau esmu teicis, ka vasarā man nebija daudz iespēju iegriezties grāmatnīcās, taču, kad tāda iespēja radās, kā pirmo es pamanīju tieši Sabīnes Košeļevas jaunāko grāmatu un man tā vien nagi niezēja to nekavējoties iegādāties, kaut zināju, ka jau pavisam drīz to varētu pavaicāt apgādam Zvaigzne ABC. Galu galā savu lielo iekāri es tomēr pieklusināju, jo tobrīd, neskatoties uz to, ka grāmata „Vientulības ministrija” nav visai bieza, jau tā biju pārlieku apkrāvies ar mantām.

Bet pēc Sabīnes grāmatas metos tūlīt pēc velo ceļojuma, 14. augustā. Dažas dienas vēlāk autobusā braucu uz laukiem un turpceļā jau iesāku stāstu krājumu lasīt. Tā kā ar iepriekšējo grāmatu Sabīnei – iespējams, skaistākajai latviešu autorei – bija izdevies radīt teju izcilu mīlasstāstu, es zināju, ka nebūs vilšanās arī ar šo izdevumu, kurā apkopoti desmit stāsti, no kuriem daži jau agrāk bija izlasāmi internetā, bet krājuma titulstāstu Sabīne nolasīja Bāra tūres laikā, kur to, kā jau toreiz rakstīju, skaļās atmosfēras dēļ nebija iespējams sadzirdēt.

„Mums rūpam tikai mēs paši un mūsu sadomātās nebūšanas.” (56. lpp.)

P1220897 (2)abcdggg

Lai gan miers un vientulība ir tas pēc kā visvairāk tiecos, atgriešanās mājās mani iedzina tādā kā depresijā. Es pat sāku rakstīt atgriešanās stāsta depresīvo versiju, un, lai cik dīvaini tas neliktos, sava ietekme tajā visā bija arī Sabīnes jaunajai grāmatai, kura lielākoties sastāv no patiešām lielas vientulības. Nu vismaz brīdī, kad to lasīju, spēju uztvert tieši šo gara stāvokli un uzrakstītās emocijas. Iepriekš arī Gundegas Repšes „Skiču burtnīcā” izlasīju šim stāvoklim atbilstošas rindas, kuras labprāt ieliktu arī šeit: „Vientulības epidēmija. No kā tā izceļas? Kurš to pārnēsā? Priekšstatu gūsts un selektīva informācija novedusi pie arvien plašākām, izkliedētām ilūzijām. Pagātnes neizprašana ievedusi tumšos, neizbraucamos mūžamežos.” (126. lpp.)

Ja romānu „Rīga-Maskava” lasīju nezinādams, kas ir šī jaunā latviešu autore, tad nu jau man ir vismaz nelielas zināšanas par to, kas ir Sabīne Košeļeva. Kaut vai tikai raugoties uz šo krājumu, kurā man ļoti patika tas, cik atkailinātu Sabīne tajā ir sevi ielikusi, neslēpjot ne savas rakstura iezīmes, ne ilgas utt. Manuprāt, grāmata ir pat ļoti intīma un sievišķa (tajā tiek skaitītas pat tauku krokas uz vēdera). Kā tāds mākslasdarbs, kuru jāprot novērtēt. Dažbrīd gan likās, ka vietām izlasīto informāciju nepiedienas zināt, bet rakstniekam taču ir jābūt patiesam, un tieši tāda ir šī grāmata.

„Reizēm jaunība un daile jau paši par sevi ir aksesuāri, kas atver teju visas durvis, tomēr statuss sabiedrībā paģērē savus pienākums un atbildības, ko visvienkāršāk izpildīt, izgāžot kaudzi naudas dažādās ārišķībās.” (14. lpp.)

IMG_5842b

Lasot stāstus es daudz smaidīju. Dažkārt tas bija tāpēc, ka Sabīne ir uzrakstījusi kaut ko pavisam smieklīgu, bet dažbrīd par to, ka aprakstītā situācija lietas smaida vērta, kaut arī ne vienmēr tā ir lieta, par kuru būtu jāsmejas. Kādu konkrētu stāstu izcelt kā labāko es nevarēšu, jo teju ar visiem man bija ļoti labas attiecības (ja par rakstīto tekstu tā drīkst teikt). Tikai ar stāstu „Mazo cilvēku zemē” es nekādi nespēju sadraudzēties. Pat nezinu, kas ir tas, kas man traucēja šajā stāstā izbaudīt to, ko emocionāli sniedza visi pārējie krājumā iekļautie stāsti. Varbūt es spīdīgi pretojos tam, ka neesmu mazs (domājot to burtiskā nozīmē). Liekas, ka man tomēr stāsts būs jālasa vēlreiz.

„Cilvēks, lai arī cik liels vienpatis būtu, nevar justies līdz galam labi bez tuvām un īstām attiecībām. Kaut vai tikai tāpēc, lai atbrīvotos no seksuālās un emocionālās spriedzes vai dalītos pārdomās par noskatīto filmu, apēsto karbonādi vai dzīves acīmredzamo bezjēdzīgumu, tādējādi kaut uz brīdi cenšoties nokļūt uz viena viļņa.” (33. lpp.)

IMG_5541a

Daudz izvērstāki par šo vientulības piesātināto grāmatu varēju uzrakstīt dienā, kad to izlasīju. Taču man sanāca šo visu procesu briesmīgi novilkt garumā. Un jāsaka, ka nu jau manī ir pavisam cita veida emocijas, kam ar šo grāmatu vairs nav nekāda sakara. Bet pie grāmatas es noteikti vēl atgriezīšos. Nu kaut vai dienā (12. septembrī), kad notiks tās prezentācijas pasākums.

 

4 domas par “Vientulības ministrija

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s