dzeja · dzīve · proza

Klausāmgrāmatas

Kad janvāra sākumā sāku strādāt, uzreiz neapjautu, ka darbs, kuru daru, ir viegli savienojams ar literatūras baudīšanu. Pagāja kāda nedēļa līdz sapratu, ka nav jēgas visu garo darbadienu tāpat vien stāvēt un klausīties motora rūkoņā vai apmeklētāju radītājā troksnī, ka darbā, neviena netraucēts, varu klausīties grāmatas. Pie pirmās izdevības es laukos savā datorā salādēju visas man pieejamās klausāmgrāmatas un vēlāk vēl pārīti sameklēju jūtubē. Tās pārsvarā bija vācu valodā ierunātas grāmatas, no kurām lielu daļu pirms tam nemaz nezināju. Protams, internets bija pilns ar klasiku neskaitāmu stundu garumā. Bet ne visu iegūto materiālu es savos divos darba mēnešos, saprotams, paguvu noklausīties. To, ko paguvu, es īsumā šeit aprakstīšu, lai paliek kaut vai man pašam par piemiņu…

IMG_5084aaaa

Viss sākās pavisam erotiskās noskaņās, jo pirmās trīs grāmatas bija tieši tādas. Visas trīs bija vācu valodā un no dažādiem autoriem. Kā pirmo es eksperimentālā kārtā uzliku ne pārāk garo (stundu ziņā) vairāku autoru stāstu krājumu par seksu darbavietā. Nē, ne tas man bija prātā. Bet paklausīties ko vieglu es gribēju gan. Un šie stāsti bija tieši tādi. Dažam no autoriem iztēle bija pat ļoti plaša. Bet, jāsaka kā ir, tā nebija piemērotākā literatūra, kuru klausīties stāvot vairāku mīnusu grādu salā līdz ar simtiem citu cilvēku.

Tūlīt pēc tam noklausījos vācieša Horsta Šrota 43524908 grāmatu „Kad sievietes jautā”. Precīzi vairs nepateikšu, kāds bija grāmatas saturs, taču joki bija absolūti kolosāli un līdz ar to šo grāmatu izbaudīju pēc pilnas programmas. No iepriekšējās pieredzes zinu vairākus vāciešu stand-up komiķus, kuri nodarbojas tieši ar sieviešu–vīriešu attiecību tēmām. Arī Horsts nebija izņēmums un par šo tēmu atklāja tik daudz labumu, ko iepriekš pat nebiju aizdomājies. Piemēram, par to, ka vīrieši neredz putekļus. Un to, ka no sieviešu puses tik bieži nāk jautājumi, uz kuriem tev nav atbildes. Bet visu, protams, nevaru izstāstīt, tur to lietu bija tik sasodīti daudz. Manās acīs (ausīs) šī grāmata bija viens liels WOW.

503043_Querengaessner_DiefeineArt.inddUn arī nākamā grāmata nebija gluži ieraksta, jo arī tā sevī iekļāva pamatīgu devu erotikas. Īsumā tās nosaukums burtiski tulkojot ir „Pārošanās māksla”(Die feine Art des Vögelns: Ein Handbuch für den modernen Beischlaf). Vienvārdsakot, piegulēšanas rokasgrāmata, kuru klausoties to vien domāju: hmm, šo taču varētu iztulkot un izdot arī latviski, kādam noteikti noderētu. Man pašam gan sākumā likās, ka šāda veida pamācība man nav vajadzīga, bet beigās jutu labo atmosfēru, ko šī grāmata piedāvā, īpaši jau nodaļu par šķiršanos, ha.

No vācu komiķiem es noklausījos vēl vairākus darbus. Viens no tiem bija par pasaules glābšanu, ja autoram tam būtu laiks. Šī grāmata stāv arī manā grāmatplauktā un gaida savu izlasīšanu. Otrais bija par sievietēm – tāda kā vārdnīca (Frau-Deutsch / Deutsch-Frau). Autors šai tēmai ir veltījis jau vairākus šovus, tāpēc bieži vien joki, šķiet, atkārtojas.

Trešā klausāmgrāmata bija no Torstena Štrētera. Tie bija stāsti no visdažādākiem autora dzīves periodiem. Taču to stāstu, kuru šeit cerēju sagaidīt (jo esmu lasījis divas viņa grāmatas), es tā arī visu to stundu garumā nesagaidīju. Proti, tas bija stāsts par to, kā viņš kokaīnu sajaucis ar veļas pulveri. Cik atceros, viņam bija jāierodas pie dēla skolā, kur citi sajutuši viņa pēkšņās rakstura dīvainības, kas radušās no tā, ka kokaīna vietā ir ticis iešņaukts Persil, kas nozīmēja tikai to, ka bikses ir izmazgātas ar īsto mantu.

IMG_5127a

Kā nākamās audiogrāmatas biju izvēlējies latviešu autoru darbus un noklausījos gan Gundegas Repšes „Septiņus stāstus par mīlu”, gan Noras Ikstenas „Dzīves svinēšanu”. Pirmie, kā jau Repšes darbi, bija meistarīgi bez gala un malas. Un tad vēl… tas viss pašas autores lasījumā. Taču ar Ikstenas klausīšanos man tik viegli neklājās. Uz to brīdi tas galīgi nebija tas, ko gribēju klausīties, bet noklausījos. Jāsaka, ka autore savu lietu pieprot un daudzviet teksts bija pat ļoti skaists. Atkārtoti mēģināju noklausīties arī Ingas Žoludes „Sarkanos bērnus”, bet tikpat ātri tos slēdzu ārā. Tā vietā es noklausījos piecu latviešu rakstnieču ierakstu „Tu man teici”, kur bez Repšes un Ikstenas bija arī Neiburga, Ābele un Muktupāvela. Šis ieraksts man šķita ļoti skaists un baudāms, īpaši Neiburgas „Stum stum”, kurš, manuprāt, ir viens no vislabākajiem latviešu stāstiem.

IMG_5124a

Vēl no latviešu autoriem es noklausījos Māra Bērziņa „Gūtenmorgenu”, lai gan pašam šos stāstus lasīt likās daudz ērtāk, nekā klausīties aktiera Ērika Vilsona balsī. Līdzīgi bija ar Viļa Lācīša stroiku. Grāmata tikko piedzīvojusi savu papīra formāta izdevumu angļu valodā, kamēr es atkārtoti izdzīvoju šos viņa piedzīvojums, kurus jau dažus gadus atpakaļ biju lasījis braucot izklaides braucienā uz Stokholmu.

Un arī dzejas man netrūka. Darbā es šad un tad paklausījos gan Čaku, gan Čaklo, par Ojāru Vācieti nemaz nerunājot. Viņa 13 disku izdevumu es izbaudīju tik ļoti, ka nespēju klusēt neuzrakstījis par to atsevišķu rakstu.

IMG_5125a

Lai nu kā, viens ir skaidrs jau tagad: ar vienu rakstu būs krietni par maz, lai tajā iekļautu kaut nelielu daļu to klausāmgrāmatu, ko šajos divos mēnešos tiku klausīties. Jāsaka, ka pirms tam savas dzīves laikā biju noklausījies labi ja divas grāmatas, bet tagad… Ak… kāda raža…

9 domas par “Klausāmgrāmatas

    1. ..haha, nekāds blats nav bijis, viss sapirkts. tak Mansards tos pa 1 eiro vienmēr tirgoja. nu jau krājumi izsīkst. to vienu, kur latviešu rakstnieces vienā CD, to Otrā elpā kaut kad atradu. dzeja pirkta vēl agrāk, neskaitot jaunāko Ojāru Vācieti 🙂

      Patīk

  1. Bibliotēkās arī ir Klausāmgrāmatas, var arī tur iegriezties. Lai veicas un Paldies par šo brīnišķīgo vēstījumu

    Publicējis 1 person

Atbildēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com logotips

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s