dzīve · Jāņa Rozes apgāds · proza

Bārā ienāk zirgs

Man vienmēr ir paticis stand-up’s. Agrāk tā skatīšanai pat biju atvēlējis sev vienu nedēļas dienu. Skatījos īpašos Comedy Central gadu gaitā pārraidītos pielikumus, vēlāk arī seriālus, kurus veidojuši šie komiķi utt. Jāsaka gan, ka pārsvarā tie vienmēr bijuši vai nu amerikāņu, vai vācu stendapa mākslinieki, retu reizi arī mūsu pašu latvieši, kuriem nemaz tik slikti negāja. Nu, vismaz tajās retajās reizēs, kad man sanāca šos pasākumus apmeklēt. Arī pats reiz cītīgi briedu vienam šādam pasākumam, kur publikas priekšā biju gatavs norunāt dažus savus jokus. Var jau būt, ka šī iecere reiz realizēs, bet šoreiz ne par to…

„Ilgi valdīja klusums. Asinis lēnām atplūda man no galvas, atstājot sajūtu, ka smadzenes ir aukstas.”

IMG_3413

Šoreiz par grāmatu, kas pati par sevi ir viena ilgstoša stand-up izrāde. Kad ieraudzīju, ka Jāņa Rozes Apgāds drīzumā izdos šo no ivrita tulkoto darbu ar nosaukumu „Bārā ienāk zirgs”, es nekavējoties ķēros klāt padziļinātai informācijas meklēšanai (jo patika vāks), lai vienā brīdī apjaustu, ka šī grāmata man būs tieši laikā. Tās autors (Dāvids Grosmans) par saviem romāniem pamanījies saņemt ne vienu vien starptautiska mēroga apbalvojumu un nu arī Latvijā ir iespēja vienu no tiem – līdz šim jaunāko romānu – izlasīt. To tulkojusi Māra Poļakova.

„Kad man kaut kur jāuzstājas, es vispirms to vietu apskatos Google Risks

Kā lasītājs tu esi cilvēks bārā un tiec nosēdināts netieši (vai tieši?) klausīties ļoti personisku ceļojumu uz dvēseles dziļumiem, kas cieši saistīti ar Izraēlas vēsturi. Bet varbūt tu vienkārši sēdi tumsā, iedzer alu un galveno personāžu Dovu Grinsteinu pilnībā ignorē. Tu vari nebūt omā, bet varbūt tomēr esi… Un, iespējams, tu pat smejies, jo dīvaino, vienmuļo un brīžiem pat pretīgo saturu nereti papildina kāds ļoti labs joks. (Joku, kas sākas ar frāzi „Bārā ienāk zirgs…” grāmatas varonis līdz galam tomēr neizstāsta.) Nesen pat pārīti no tiem brālim uz Vāciju nosūtīju, lai arī viņš pasmejas. Un viendien arī darba kolēģim šo to izstāstīju, kaut parasti viņš ir tas, kurš ikdienā bārsta jokus.

„Es smaidu viņam ar visiem sejas muskuļiem. Nezinu, vai viņš šo manu smaidu redz. Pošu viņu ceļā, kas viņam priekšā. Cik trūcīgas ir izteiksmes, ko mūsu sejas mums piedāvā.”

IMG_3411

Bet visā visumā šis personāžs (Dovs jeb Dovale) ir „izslāpis pēc mīlestības” un viņam ir vajadzīgs drauga atbalsts, kaut draugos ar Avišaju viņi bija agrā bērnībā un kopš tā laika „veselus 43 gadus nekontaktējās”. Autors atklāj: „Rakstot romānu, es domāju, ka mums katram ir sava oficiālā „vizītkarte” – vēsts, ko mēs esam iemācījušies par sevi nest svešiniekiem… un mēs šo stāstu nopulējam tiktāl, ka tas pārvēršas par „naratīvu” un nereti mēs paliekam tajā iesprostoti.”

„No viņa jautājumiem sāku apjaust, ka manās rokās ir reta bagātība – dzīves pieredze; ka dzīve, kuru līdz šim biju izjutis kā kaitinošu pārbraucienu karuseli, kurā nemitīgi mainās dzīvokļi, skolas, valodas un sejas, īstenībā ir varens piedzīvojums.”

IMG_3425

Stāstu nebūt nav viegli pievārēt, kaut ritmiski tas ir pavisam vienkāršs. Vislabāk to ir izlasīt vienā piegājienā, citādi rodas sava veida apjukums, jo ne viss pa tēmām tiek izstāstīts vienā piegājienā. Un dažbrīd arī ne pilnībā saprotami. („Stāsts, kuru viņš šķetina, iznīcina jebkādas smiešanās iespējas.”) Galu galā, līdzīgi kā grāmatā notiek ar izrādes skatītājiem, kuri visticamāk ir gaidījuši ko labāku, var gadīties, ka kāds nevērīgs lasītājs būs spējīgs tā vienkārši aizvērt grāmatu un nolikt to malā, tādējādi izrādot neapmierinātību ar jokdara dzīves saturu. Personīgi man spilgti atmiņā ir palicis teju viss romāna saturs, taču pateikt to, kā tas viss sākās, es vairs neesmu spējīgs…

„– Redzēju, ka tu mazliet pieraksti, – viņš saka.

– Man likās, varbūt pamēģināt no tā kaut ko uzrakstīt.

– Tiešām? – Viņa seju pārņem smaids.

– Kad būs gatavs, es tev iedošu.

– Vismaz paliks no manis kādi pāris vārdi, – viņš neveikli pasmejas. – Kā tādas zāģu skaidas pēc tam, kad koks ir nocirsts…”

Advertisements

One thought on “Bārā ienāk zirgs

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s