dzīve · internets · proza

2018. gada TOP grāmatas

Viens ir skaidrs – gada tops nevar mans gads grāmatās 2018izpalikt, tāpēc jāķeras pie lietas. Un uzreiz jāsaka, ka šogad savu topu sastādīt bija īpaši sarežģīti, ņemot vērā, ka vismaz lielākā daļa grāmatu no pirmā desmitnieka bija vienlīdz labas un pelnījušas ja ne pašu pirmo, tad vismaz otro vietu. Un, kad visas grāmatas ir tik labas, grūti izdomāt, kādā tad secībā man visu to labumu tagad salikt… Un ne bez papildus piepūles, jo aiz Top 13 palika lērums ļoti labu grāmatu, pat nerunājot par tām, kurām šajā gadā tā arī nepieķēros vai vēl šobaltdien neesmu pabeidzis. Bet labi, ka tā, citādi mana izvēle būtu vēl par mata tiesu sarežģītāka.

mans gads grāmatās 2018 IITaču, kā ierasts, jāsāk ar kopējo statistiku un to, kas palicis aiz strīpas. Jāpiemin, ka šogad savu goodread „challenge” teju neizpildīju, lai gan „gandrīz izlasīto” grāmatu palika gana daudz. Bija tā, ka pirms aizgāju vasaras režīmā un ar velosipēdu aizceļoju prom no valsts, biju pat par astoņām grāmatām pats sev priekšā. Kad atgriezos – 14 grāmatas aiz sava režīma. Un, lai cik haotiski mēdzu lasīt, es tomēr panācu iekavēto un atkal biju „on track”. Galu galā, 2018. gadā izlasīju 102 grāmatas, kas ir par 4 mazāk kā abus iepriekšējos gadus. Bet vēl maijā man likās, ka šoreiz galarezultāts būs pat ļoti iespaidīgs, tomēr nekā…

mans gads grāmatās 2018 III

Pirms sāku ar topu, pavisam īsi gribētu atzīmēt tās grāmatas, kuras man ļoti patika, bet šoreiz diemžēl palika aiz strīpas. Šajā sarakstā kā pēdējais ienāca Imants Ziedonis ar savu klasiku – “Epifānijas”. Šo grāmatu piebeidzu vien 30. decembra vakarā, kad tops jau sen bija sastādīts un brīvu vietu vairs nebija. Jāpiemin arī Paolo Konjeti “Astoņi kalni”, ko augustā paņēmu līdzi Alpos. Vēl man ļoti patika liepājnieka Andžila Remesa “Kara ēna sekoja man”, Madaras Gruntmanes otrais dzejas krājums “Dzērājmeitiņa”, kā arī Noras Ikstenas “Esamība ar Regīnu”, Harija Matuļa “Vidusšķiras problēmas” un stāstu krājumi no Viļa Lācīša (“Sekss un Vardarbība”) un Lauras Vinogradovas (“Izelpas”).

Bet ko tur daudz par grāmatām ārpus topa… Jāķeras klāt savam trīspadsmitniekam, jo cilvēkiem ļoti patīk topi. Kā rāda bloga statistika, vēl tagad manu pērnā gada topu ik dienu apskata vidēji ap 10 cilvēku…

IMG_4646aaaaa

 1. “Klusums trokšņa laikmetā” – Ērlings Kage – Latvijas Mediji, 2018

Šī grāmata varēja būt mana Bībele vai kaut kas tamlīdzīgs, jo tā vēsta par to, ko es (un mana sieva) visvairāk mīlam – mieru un klusumu. Uz doto brīdi gan mums ir atņemts ierastais divvientulības miers, bet kaut kad mēs pie tā atkal atgriezīsimies. Nu, vismaz vasarā mēs dzīvojām tieši tā… Un tieši tāpēc šo grāmatu gribu izlasīt vēlreiz…

 1. “Lieta ir slēgta” – Patriks Ouržednīks – Pētergailis, 2016

Kad pametu Grāmatu izstādes pirmo dienu, uz maiņas punkta galda pamanīju mētājamies grāmatu „Lieta ir slēgta”. Iepriekš to meklēju pie izdevējiem, taču neatradu. Savā būtībā tas ir viens neiedomājami labs gabals un grāmatā ir tādi dialogi, ka acis ieplešas plašāk un valoda sāk raustīties. Tā ir ļoti interesanta un neparasti uzjautrinoša grāmata.

IMG_1677

 1. “Jātiek vaļā no Edija” – Eduārs Luī – Apgāds Mansards, 2018

Kaut gan man tika teikts, ka šī grāmata man nepatiks, es to pilnībā izbaudīju. Un ne tāpēc, ka tajā kāds cieš (nē, es neesmu tāds!), bet gan tāpēc, ka tā ir līdz sirds dziļumam atklāta un izstāsta cilvēka stāstu. Un tajā ir ainas (necilvēcīgas), kuras pielīdzināmas tām, ko savulaik arī savā skolā esmu redzējis.

 1. “Stikla bērns” – Mārja Kangro – Jāņa Rozes apgāds, 2018

Par „Stikla bērnu” vēlreiz domāt ir mazliet skumji. Grāmata ir emocionāli vēl smagāka par iepriekšminēto. Palīdz vienīgi tas, ka autore šajā darbā ir pratusi nezust kopā ar nedzimušo bērnu, bet viņas smaids, kuru redzēju arī Prozas lasījumos, vairo cerības.

IMG_2599

 1. “Jauna cilvēka memuāri” – Zigmunds Skujiņš – Liesma, 1981

Šī ir vienīgā grāmata, par kuru tā arī neko neuzrakstīju. Tā tika ņemta līdzi apbraucot Igaunijas salas, lai gan man ieteica paņemt kaut ko no igauņu literatūras. Taču es ļoti labi sadzīvoju ar šo darbu, kurš bija gan priecīgs, gan skumjš. Lappusi pa lappusei es izbaudīju šo romānu līdz ar autora meistarību visu pasniegt tieši tā, kā man tīk. Un ceļojuma laikā pat nepazaudēju nevienu grāmatas izplīsušo lappusi, ha.

 1. “Trauksmainie” – Linna Ullmanna – Zvaigzne ABC, 2017

Viena no pirmajām izlasītajām grāmatām 2018. gadā bija „Trauksmainie”. Grāmata nav vienkārša un tās lasītājs visu laiku tiek svaidīts cauri laikiem, iepazīstot autori dažādās vecuma stadijās. Grāmata ir skaists haoss, kurā tiek meklēta pareizā pieeja, lai to izstāstītu.

 1. “Mans vectēvs bija ķiršu koks” – Andžela Naneti – Jāņa Rozes apgāds, 2018

Ar šo jauko grāmatu es izdzīvoju dažas labas atmiņas no laikiem, kad mans opaps vēl bija dzīvs. Ar tās palīdzību es arīdzan aizceļoju uz savu bērnību, kur vasaras pavadīju lauku mājās pie vecvecākiem. Bet man gribētos pabrīdināt, ka šī grāmata spēj saraudināt pat visbezjūtīgāko vīrieti.20180429_203359

 1. “Gaidot Bodžanglu” – Olivjē Burdo – Jāņa Rozes apgāds, 2017

Daudzi „Gaidot Bodžanglu” uzskata par šogad labāko izlasīto grāmatu (vai vismaz vienu no labākajām). Jau nosaukums vien pie sevis liek skandināt veco dziesmu „Mr. Bojangles”. Stāsts no tiesas ir skaists. Taču grāmatas beigās ir viena rindkopa, kura lasīšanas brīdī apturēja manu vēlmi raudāt. Bet ziniet ko, tagad, kad par to visu domāju, es jūtu, ka raudāšu, lai gan mans grāmatas eksemplārs atrodas 152 kilometrus prom no manis…

 1. “Bez biksēm ienākt aizliegts” – Huans Bonilja – Jāņa Rozes apgāds, 2018

Kad Inga atsūtīja e-pastu un vaicāja pēc labākās izlasītās grāmatas, es domāju, ka tā būs šī grāmata. Nebija viegli to lasīt un visu izstāstīto ar vienu piegājienu sagremot, taču mans viedoklis paliek dzelžaini nemainīgs: kā pašizaugsmes grāmata tā nav paredzēta lietošanā tikai dzejniekiem, jo šis romāns ir kaut kas daudz lielāks.

 1. “Svešie jeb Miļeņkij ti moi” – Jana Egle – Latvijas Mediji, 2018

Pērn gadu sāku ar Janas Egles stāstu krājumu „Gaismā”, bet šoruden biju patīkami pārsteigts, kad autorei iznāca jauna grāmata. To lasot pat nācās shēmot. Un jāsaka, ka pēc dažiem stāstiem grāmatu nav iespējams turpināt lasīt tālāk, jo tie iesēžas galvā un, pirms stāsti nav apstrādāti, ir grūti koncentrēties uz ko citu.

IMG_6475a

 1.  “Dabiskais romāns”– Georgijs Gospodinovs – Jāņa Rozes apgāds, 2008

Kopš dienas, kad „Dabisko romānu” iegādājos, tā nav pametusi manu visu laiku labāko izlasīto grāmatu Top 10. Un tieši tāpēc es šogad grāmatu izlasīju vēlreiz. Tā ļauj ielūkoties pavisam savādā stāstā. Un apbur. Pat ļoti. Taču grāmata nebūt nav iesakāma kuram katram tās lasīt gribētājam.

IMG_1500a

 1. “Dziļuma cilvēki” – Džeks Londons – Preses nams, 1996

Žurnālā izlasīju stāstu par Londona nopietno uzupurēšanos un došanos dzīvot starp zemākās šķiras cilvēkiem. Raksta beigās bija minēts, ka to visu var izlasīt viņa grāmatā „Dziļuma cilvēki”. Uzreiz sameklēju to savos plauktos un dažu dienu laikā teju uz savas ādas izdzīvoju visu, ko Londons šajā grāmatā apraksta. Tā ir tik skarba, ka dažbrīd pat nelabuma šermuļi pārskrēja manu miesu.

 1. “Posts Parīzē un Londonā” – Džordžs Orvels – Dienas Grāmata, 2006

Un tikai par mata tiesu saudzīgāka ir Džordža Orvela grāmata, par kuru tikai nesen uzrakstīju atsauksmi. Īsts meistardarbs un paraugdemonstrējums. Grāmatu pirmo reizi lasīju jau pirms desmit gadiem un šogad, pārlasot, izjutu vēl dziļāku cieņu pret šo autoru. Grāmatu biju paņēmis līdzi uz Parīzi. Un ne tāpēc, lai sevi patīkami izklaidētu lasot to kāda apskates objektu pakājē…

IMG_7631

„Es domāju, instinkts kultivēt bezjēdzīgu darbu pēc savas būtības cēlies aiz bailēm no pūļa. Pūlis – tie ir zemiski lopi, kas kļūtu bīstami, ja viņiem būtu brīvs laiks. Drošāk ir viņus nepārtraukti nodarbināt, lai nebūtu laika domāt.”

 

P.S. Lūk, bildē (zemāk) redzams mans Top 3 ar pirmo vietu grāmatām no 2015., 2016. un 2017. gada 🙂

top3a

Te 2015. gada tops!

Te 2016. gada tops!

Te 2017. gada tops!

Viena doma par “2018. gada TOP grāmatas

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

Connecting to %s