dzeja · dzīve

Ūdenslīdējs

 

Tā pavisam nejauši man centra grāmatnīcā acīs iekrita maza balta grāmatiņa ar Jura Boiko (1954–2002) un Hardija Lediņa (1955–2004) vārdiem uz tās. Uzreiz piesteidzu tai tuvāk, paņēmu rokās un pamanīju, ka to izdevuši „Liels un mazs”. Kā zināms, tā ir bērnu grāmatu izdevniecība ar principiem. Es gan savā lielajā satraukumā uzreiz iedomājos par sen meklēto Jura Boiko grāmatu „Dziesmas un dzejas”, kuru 2000. gadā izdeva „Preses nams”. Šo grāmatu meklēju jau gadiem ilgi, kamēr manā īpašumā jau pasen stāv abu šo vīru kopīgi sarakstītā grāmata ar nosaukumu „Zun”. To savulaik 2005. gadā izdeva „Jumava”. Grāmatas izskaņā redaktore Māra Traumane raksta, ka tobrīd sagatavošanā atrodas arī NSRD antoloģijas izdevums. Cik man zināms, nekas tāds dienas gaismu vēl nav ieraudzījis, lai gan var gadīties, ka vienkārši esmu to palaidis garām.

Grāmatu „Zun” es tā arī neesmu vēl no vāka līdz vākam izlasījis, taču ar „Ūdenslīdēju” iepazinos pat reizes divas vai trīs. Lai gan grāmatu pamanīju vien nesen, tā ir tikusi izdota jau maijā(!). Uz grāmatas prezentācijas pasākumu, kurš notika 9. septembrī es gan netiku, lai gan ļoti gribēju. Bet tas nebūt nav liedzis šo grāmatu apbrīnot un pateikt par to kādu labu vārdu, jo sliktā tur tiešām nav.

Grāmata sākas ar ūdens nīšanu. Es pats gan tā nevarētu teikt, jo man ļoti patīk peldēt. Kā reiz, domāju, ka vēl pāris reizes šajā sezonā derētu nopeldēties, lai gan dienas kļuvušas daudz dzestrākas. Arī ūdens nebija diez ko silts, kad pirms dažām dienām biju iekāpis Ventā. Turpinājumā, tajā pašā dzejolī, ir šādas rindas: „Par daudz ir ūdens avīzēs / un ūdens līst no pasta somām…” Trāpijums precīzi mērķī!

Kolosāls ir dzejolis „Šodien neiešu uz ielas”, kas veltīts Imantam Ziedonim. Par neiešanu ārā, kur „guļ peļķes ļoti lielas / burbuļi tur plīst / dubļi rūgst un šķīst”. Līdzās ilustrācijas ir tik zīmīgas un noslīpētas. Grāmatas vidusdaļā abi autori guļ zālē. Tāda bohēma, ka tā vien gribas ne tikai grāmatu izlasīt no vāka līdz vākam, bet ņemt un padzerties kādu glāzi alkoholiskās dziras un saplūst ar pēdējiem vasaras saulesstariem, jo pavisam drīz sāksies rudens, kurā lietus netrūkst, netrūks peļķu, netrūks ūdens, kura dēļ no mājas ārā iet negribēsies… Man riebjas rudens!

ja mute būtu es nedzertu alu
bet dziedātu dziesmas par zaķusalu

p1570943

Vairums dzejoļu/dziesmas ir gana uzjautrinošas, piemēram, „Tīkli” vai „Zem ūdens”. Pat pilnā nopietnībā tos lasot, nevar nepasmaidīt par teksta vienkāršību, kas savīta pantos tā, ka tas apbur un ievelk tevi šajā atmosfērā. Kad lasu „Nāc ārā no ūdens”, nekavējoties mūzikas kolekcijā ir jāsameklē šī „Dzelteno pastnieku” dziesma un tā jānoklausās. Starp citu, tā radīta vēl pirms biju piedzimis…

 

Garākais dzejolis ir par lokomotīvi jūras krastā. Dzejolis ir kā pasaka par kādu vīru, kurš reiz pamodās mežā un nevarēja sadzirdēt putnus, jo tālumā bija lokomotīve. Ceļš līdz šai lokomotīvei gan ir tāls. Tas veda caur akačiem, drūmiem dūksnājiem un purva brikšņiem. Šai lokomotīves epopejai seko mazs dzejolītis par lietus lāsēm: „Lietus lāses / ne tās lielās / bet gan sīkās / kuras ilgi ilgi / krīt / šorīt atkal / sāka deju / klusi / teikdamas / labrīt”.

 

Šī nav kura katra bērna grāmata, bet ja man būtu bērni, viņi to lasītu. Domājams, manā bērnībā šī būtu bijusi visīstākā lasāmviela. Žēl, protams, aizgājušās bērnības bez šādiem pantiem, bet ir labi, ka tos var izlasīt kaut vai tagad, jo bērnība taču nekad nebeidzas. Un tieši pēdējais grāmatā iekļautais pants ir man vistuvākais. Tas ir par Zolitūdi, uz kuru jābrauc, ja dzīvē slikti klājas, bet ar noautām kājām… „brauc uz tādu zolitūdi / kur nav lielas mājas / kur tev ejot cauri pļavām / zāle glāsta kājas / brauc uz zolitūdi kur / cilvēku nav daudz / vakaros kur dzirdi kā / govis mājās sauc”.

Advertisements

One thought on “Ūdenslīdējs

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s