dzīve · internets · Jāņa Rozes apgāds · proza

Izskaidro man!

Brīdī, kad tika izdota samērā skandalozā bērnu grāmata „Izskaidro man!”, es to tūlīt pat ņēmos izlasīt. Šķiet, tā pat bija mana pirmā grāmata, kuru izlasīju kolīdz sāku strādāt grāmatnīcā. Tolaik gan es vēl nebiju domājis rakstīt par grāmatām, taču šādas kutelīgas tēmas biju cilājis neskaitāmas reizes, tāpēc jau tobrīd jutu, ka kādu dienu gribētu par to kaut ko uzrakstīt. Vēlāk tiku atradis grāmatu oriģinālvalodā (vācu), kurā simts jautājumu vietā bija simtu viens. Sāku domāt, kurš tad varētu būt tas liktenīgais jautājums, kuru latvieši ir izsvītrojuši, bet, tā kā latviešu versijā secība ir citādāka nekā vācu, bija pagrūti tūlīt pat atrast iztrūkstošo jautājumu. Man gan radās iespēja pabūt tādā kā sapulcē, kurā dažu izdevēju pārstāvji runāja par sava apgāda jaunumiem un vēlāk arī pati Jāņa Rozes apgāda izpilddirektore Renāte Punka tika pie vārda un atbildēja uz manu sasāpējušos jautājumu. Izrādās, šis jautājums esot bijis latviešu mēlē netulkojams un ja tas tomēr tiktu tulkots, sanāktu diezgan rupji. Es gan nelikos mierā un atradu šo jautājumu, pirms vēl ķēros klāt otrreizējai lasīšanai.

Jautājums, kuru latviešu versijā izdevēji nav iekļāvuši, ir par uzbudinājumu. Man gan nav grāmata vācu valodā, tāpēc nespēšu pateikt, ko par šo jautājumu stāsta grāmatas autore. Bet jautājums tiešām nav tulkojams… Un tieši tāds ir grāmatas koncepts – ir zīmējumi (māksliniece Anke Kūla), pie kuriem ir bērnu dzimumaudzināšanas stundās iesniegtie jautājumi, bet lapas otrā pusē grāmatas autore Katrīna fon der Gatena uz tiem ir nekautrīgi un precīzi atbildējusi. Vācu versijā uz grāmatas aizmugurējā vāka ir rakstīts, ka grāmata ir paredzēta bērniem no 8 gadu vecuma un pārējiem. Lai nu kā, tajā ir vārdi, kurus es pat savos visperversākajos rakstos neesmu iekļāvis…

Viss sākās ar ķermeni, ar jautājumu – kas ķermenī ir tik svarīgs? Uzreiz tiek teikts, ka savs ķermenis ir jāiepazīst. Un tā arī būtu vēlams darīt, jo es zinu dažas meitenes, kuras laikā, kad iepazinos ar viņu ķermeņiem, pašas to vēl nebija iepazinušas. Un es runāju par pieaugušām meitenēm, ha! Zēni gan jau ir tieši tādi paši, tāpēc sasmējos, kad Anna lasīja lietas, kas it kā viņai nebija jāmācās gatavojoties bioloģijas eksāmenam. Starp šo informāciju, kuru tikai virspusēji tiku lasījis, es atradu teikumu, kuru skolā derētu iemācīt visiem zēniem no galvas: “Dzimumdzīvē fiziskā bauda un psiholoģiskais apmierinājums jāgūst abiem partneriem.” Tā, lūk! Un tad ir peņi (grāmatā, protams). Runa ir par to dažādību. Autore to pielīdzina degunam – katram cilvēkam tas atšķiras. Zīmējums pie šī jautājuma vispār ir unikāls.

Kāpēc meitenēm ir spraudziņa? Cik garš var kļūt penis? Tādā garā viss turpinās. Redzies, penis augot līdz 20 gadu vecumam. Sūds, nodomāju, tad jau viss ir nokavēts, jādzīvo ar to, kas ir, ha! Seko kuteklis, dzemde, vāverīte. Un tad ir smieklīga bilde pie jautājuma – kāpēc zēniem aiz krāniņa ir maisiņi? Bet tad runa aiziet par spermatozoīdiem. Seksuālās kulminācijas laikā „no peža izšļācas vai iztek bālgans šķidrums (aptuveni viena pilna tējkarote)”. Šajā brīdī gribas aiziet apskatīt savas tējkarotes, jo, cik man zināms, tas ir visai mazas, bet… Labi, lai nu paliek! Ejam tālāk pie hormoniem. Bildē puika aptiekā prasa vienu lielo iepakojumu ar hormoniem. Smieklīgi. Par pubertāti runājot, bērnībā meitenes (ļoti gudras, ar labām sekmēm skolā) centās apstrīdēt faktu, ka tieši meitenēm tā lielākoties iestājas agrāk nekā zēniem. Lai cik nesekmīgs es biju šajā priekšmetā, to nu es garām nebiju palaidis un neļāvos meiteņu pretrunām.

Kāpēc penis kļūst ciets, kad runā par seksu? Vai tad tā ir? Runājot par to jau nekas diži nemainās, vismaz es neko tādu neesmu novērojis ne agrāk, ne arī tagad. Autore raksta, ka daudziem zēniem penis piebriest vairākas reizes dienā, bet nepasaka, ka ir veikts pētījums, kurā sacīts, ka dienas laikā ir pieejamas aptuveni 12 erekcijas. Ja nu tās visas esmu izmantojis pirms tieku pie seksa? Kā lai tiek galā ar meiteni? Ha! Daudz no šīs grāmatas satura bērnam ir jāmācās pašam. Tagad jau ir vieglāk, kad visi visu zina, jo māte „Google” var atrast atbildi uz gandrīz visiem jautājumiem. Senāk bija citādi. Ja vēl vecāki neko nestāsta, vispār vari gadiem ilgi domāt par to, kas ar tevi noticis, vai kaut kā tā. Bet, lai cik pretrunīgi ir viedokļi, šī grāmata ir jādod lasīt bērniem. Ja nevari pastāstīt neko, baidies, tad iedod izlasīt šo! Ir tur kutelīgas lietas, par to arī sacepās kāda sieviete (kura strādā grāmatnīcā) sapulces laikā, sakot, ka nāk klāt cilvēki un sūdzas par to, kā vispār var ko tādu izdot, kur nu vēl bērniem. Renāte Punka teica, ka par to ticis runāts arī daudz augstākā līmenī un labi vien ir, jo grāmata ir tā vērta, lai tai pievērstu uzmanību, lai tu to ņemtu un iegādātos saviem bērniem!

Jautājumi, protams, ir par visu, ko vien spēj iedomāties… ir mēnešreizes, krūtis un tas viss noved pie jautājumiem par seksu („Jo bez seksa un baudas sajūtas, kas to pavada, mūsu šai pasaulē nebūtu!”). 24. jautājums ir: „Kāpēc cilvēki neatzīstas, ka viņi ir nodarbojušies ar seksu?” Bildē pieaugušo pāris stumj bērnu ratus, bet kāds jaunietis aiz viņiem uzbļauj: „Jums vismaz vienreiz ir bijis sekss!” Tikmēr vīrietis vēsā mierā atbild: „Nekad!” Tā esot privāta padarīšana, tāpēc var gadīties, ka atbildi uz šo jautājumu tu nesaņemsi. Pie nākamā jautājuma, kas ir par bučošanos, Anke Kūla ir uzzīmējusi arī gejus. Vai, cik moderni! Neskatoties uz to, pašam tūlīt arī sagribas kādas lūpas…

Kāpēc puikas ir stulbi un rupji? Ak, kāda mazā bijusi ļoti apvainojusies uz savas klases puišiem. Rauj aiz matiem, nelieši! „Dažreiz kaitināšana norāda uz to, ka kāds kādam ir kļuvis īpaši interesants.” Un tad kāds sīcis meitenes sauc par iedomīgām, kamēr viņas pašas dažkārt nezina, kā īsti izturēties pret zēniem. 31. jautājums gan var sabiedēt kādu, jo runa ir par miršanu seksa laikā. Tas gan notiekot ārkārtīgi reti. Jā, dažiem arī retas lietas liek būt uzmanīgiem. Un tad nekāda seksa nebūs. Tad nebūs jārunā par „kādas sajūtas ir seksa laikā?”, „kas seksā ir patīkams?” un to, ka sekss ir smieklīgs! Bet pēc tam tiek paziņots, ka sekss ir veselīgs un tāpēc ar to ir jānodarbojas… „Sekss var būt ļoti dažāds: priecīgs, skumjš, garlaicīgs, aizraujošs. Tikpat daudzveidīgs kā cilvēka izjūtas.”

Par to, cik daudz vārdu ir seksam, es biju pārsteigts. Ne tāpēc, ka kādu no vārdiem iepriekš nebūtu zinājis, bet par to, kas tur tika rakstīts: mīlēties, pārgulēt, drāzties, drātēties, pisties, kniebties, mīcīties, jāties, pāroties, kopoties, vardzēties utt. Šeit tad arī bija tas vārds, kuru pat es savos 18+ rakstos ļoooti reti tiku izmantojis. Smieklīgs ir jautājums par to, kurš bija pirmais cilvēks, kas nodarbojās ar seksu. Te nu autore atmet visu ticīgo zinātni un stāsta, ka cilvēks ir radies no dzīvniekiem, sakot, ka „arī pirmie cilvēki bija cilvēki ar jūtām un savām vajadzībām, gluži kā mēs šodien. Tie iemīlējās, sagāja kopā un pilnīgi noteikti arī nodarbojās ar seksu.”

„Mīlējoties nekas nav obligāts!” tiek atbildēts, kad ir uzdots jautājums „Vai mīlējoties ir jābūt plikiem?” „Katrs un katra dara tā, kā viņš vai viņa vēlas. Priekšrakstu seksā nav.” Un tam visam nevar nepiekrist, jo to stāsta sieviete, kas par to ir mācījusies un pasniedz šīs stundas. Daži jautājumi, protams, šķiet lieki, bez tiem var iztikt. Taču, ja bērnu tas interesē, nevar neatbildēt, tāpēc šajā grāmatā nekas nepaliek neizstāstīts un bērns, kuram neko negribi stāstīt, pats ar visu tiks galā, jo labāk, lai viņš izlasa pieredzējušas sievietes teikto, nekā skolā klausās, ko stāsta tie, kuri šo informāciju ir guvuši no neskaidriem avotiem.

53. jautājums ir par pašapmierināšanos, kas jaunībā (daudziem arī vēlāk) ir liels tabu. Ne tāpēc, ka viņi to nedarītu (ha), bet neviens neatzīst, ka to dara. Izlasot atbildi, bērns uzreiz beigs kaunēties, ka kas tāds ir arī viņa ikdienā, jo pārējā pasaule vienmēr smiesies un teiks gluži pretējas lietas, lai gan tas ir labi un pilnīgi normāli. Viena mana bijusī draudzene to darīja jau 3 gadu vecumā, pati, protams, nezinādama, kas tas ir. Bet tas sagādāja baudu, tāpēc tas bija jādara. Un tādējādi tu ļoti labi iepazīsti savu ķermeni, par ko tika runāts jau grāmatas sākumā. Tas ir vajadzīgs. Zēni jau zinās, kā tikt ar sevi galā, bet ar meitenēm lieta ir sarežģītāka. Tas ceļš var būt sarežģīts, ja viņa pati par sevi neko nezina.

Cik daudz bērnu maksimāli var dabūt? „Pirms aptuveni trīssimt gadiem Krievijā dzīvoja sieviete, kas bija stāvoklī 27 reizes un pasaulē laida kopumā 69 bērnus, tostarp 17 dvīņu pārus, septiņus trīnīšus un četrus četrīšus. Tas ir rekords. [..] Viens vīrietis, piemēram, varētu nodarboties ar seksu ar daudzām dažādām sievietēm, kas pēc tam no viņa daudzajiem spermatozoīdiem laistu pasaulē bērnus. Tā reiz esot darījis marokāņu princis Mulajs Ismails: viņam no 500 dažādām sievietēm esot bijis vairāk nekā 850 bērnu.” Še tev! Tīrais trakums!

Seko plašs izklāsts dzemdību sakarā. Gan par to, cik ilgs ir process, gan par to, kā piens nonāk krūtīs un vai bērni piedzimst gudri? Kad tas viss ir apskaidrots, tiek runāts par homoseksuāliem cilvēkiem. Ko tas nozīmē un kā var mīlēties sievietes ar sievietēm un vīrieši ar vīriešiem? Un vai viņiem var būt bērni? Tas viss ir… Nu labi, pēc tam tiek skaidrots, kas ir mauka. Pie šī jautājuma tolaik, kad grāmatu lasīju pirmo reizi, domāju: labāk, lai par to tiek lasīts, nevis skolā dzirdēt „Jāņa mamma ir mauka!” Tad nu Jānis sāk domāt, kas tas ir un ar šo jautājumu aiziet pie mammas un pavaicā, vai viņa ir mauka? Bet, kā jau teicu, jautājumu ir daudz un dažādi. Uz visiem ir rastas atbildes gribi tu to vai nē. Smieklīgs ir 88. jautājums: „Cik daudzi cilvēki jau ir nodarbojušies ar seksu?”

Vienu vārdu sakot – tiek runāts par pilnīgi VISU. Tālāk grāmatā ir arī izvarošana un slimības. Tiek jautāts, kas notiek, ja negribas nodarboties ar seksu? Autore cer, ka pilnīgi nekas, jo „ja negribas, tad arī nevajag to darīt.” Tā, lūk! Bet par to visu var lasīt grāmatā. Uz 9. klases izlaidumu diez vai kāds to savam bērnam dāvinātu, jo tas ir laiks, kad sīči jau viens otru sen ir apgrābstījuši, bet pirms tam gan vari uzdāvināt, lai viņi izglītojas un to visu uzzina no drošiem avotiem, no grāmatas, kas ir radīta, lai viss ir tā, kā tam vajag būt! Ja es savos gados to lasot jutos apskaidrots, tad mazam tas būs īsts piedzīvojums savu ķermeni izzinot un vēlāk savu seksuālo dzīvi startējot!

IMG_2879 (2)

Advertisements

3 thoughts on “Izskaidro man!

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s